ابزار

انواع اره برقی

1-اره فلکه ای (اره نواری)

اره فلکه ای با اسم اره نواری نیز در بازار ایران شناخته می‌شود. اره فلکه ای به صورت ثابت روی زمین قرار می‌گیرد و ارتفاع زیادی دارد. اره درون دستگاه انعطاف پذیر بوده و یه دور در دستگاه می‌زند. در هنگام روشن کردن دستگاه اره حرکت خود را در یک جهت شروع می‌کند. مانند همه اره‌ها، اره فلکه‌ای دارای انواع مختلف است که بر اساس تعداد دندانه ها متمایز می‌شوند. برای کارهایی که سخت‌تر هستند تعداد دندانه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع اره زیاد بوده و دارای میز است.
فقط برای برش چوب از این این دستگاه استفاده نمی‌شود و برخی فروشگاه های گوشت و مرغ برای خرد کردن از آن استفاده می‌کنند در مدلی از برند محک دستگاه دارای چرخ گوشت هم هست. برای برش لوله نیز میتوان از دستگاه استفاده کرد فقط به جنس تیغه باید توجه کرد.
برش چوب هایی که طول کم دارند ولی ضخامت زیاد دارند با این دستگاه انجام می‌شود. به علت بالا بودن توان این دستگاه مدل شارژی آن وجود ندارد. صفحه زیری برخی از مدل ها می‌تواند در زاویه مورد نظر شما قرار گیرد و برش اریب ( فارسی بری ) هم با دستگاه بزنید ولی کارایی دستگاه برای اینکار مناسب نیست.

2- اره نواری

استفاده ای مانند اره فلکه ای دارد ولی به صورت ثابت نیست و پورتابل و قابل حمل است. برای برش آهن استفاده می‌شود.

 

3-پروفیل بر

کاربرد پروفیل با اره های دیگر این تفاوت را دارد که تیغه آن تیز نیست و با اصطحکاکی ایجاد می‌کند حرارت ایجاد کرده و با استفاده از آن حرارت برش را انجام می‌دهد. پروفیل بر برای برش آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد (برای برش آلمینیوم به کرا گرفته نمیشود). جنس تیغه از فیبر است و هیچ دندانه ای ندارد، این دستگاه نیز مدل شارژی ندارد. برای کاشی تراشی نیز می‌توان از آن استفاده کرد برای برش بتن نیز برخی از دستگاه ها یک لوله آب دارند تا دمارا کاهش داده و گرد و خاک را جمع کند.


4-افقی بر

افقی بر برش های عمومی با حجم زیاد را انجام نمی‌دهد و بیشتر برای برش های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تمیز کاری کار نهایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای برش چوب و آهن تیغه متفاوت دارد. مدل شارژی این دستگاه در بازار موجود است.

5- عمودبر

عمود بر دارای قدرت بالای مانور بوده و برش های منحنی را نیز قادر است انجام دهد. مانند مدل های دیگر با تعوض تیغه می‌توانید چوب و آهن را نیز برش دهید. مدل های مختلف عمودبر در نحوه تعویض تیغه با هم تفاوت دارند بعضی از مدل ها با آچار و مدل های دیگر دستی انجام می‌شوند.

6- اره میزی

فقط برای برش چوب و MDF مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیغه های دستگاه به صورت ساده و الماسه موجود است. برای برش قطعه ها با ضخامت کم و طول زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. میز و اره می‌توانند در زاویه ای که نیاز دارید قرار گیرند تا بتوانید برش های دلخواه خود را بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *